5 zabaw ruchowych dla całej rodziny. Ćwicz i baw się z dzieckiem w domu!

Zima nie sprzyja długiemu ruchowi na świeżym powietrzu. Oczywiście nie wyklucza go, ale długie przebywanie na zewnątrz z dzieckiem może zakończyć się przeziębieniem, czego rodzice raczej starają się unikać. Tak łatwo jednak nie ma – jak się chce ruszać, to można to robić wszędzie. Nawet w niewielkim mieszkaniu. 

Dziś podpowiadamy, jak bawić się z dzieckiem, żeby przyniosło to korzyści dla jego sprawności ruchowej. Oto kilka przykładowych zabaw dla całe rodziny do wykonania w domu. Zabawy poprawią nie tylko sprawność i koordynację dziecka, ale również… wzmocnią relację na linii dziecko-rodzice!

1.WYŚCIG ŻÓŁWI

Do zabawy potrzebne będą Wam wyłącznie woreczki z grochem (takie jak znacie z czasów ćwiczeń na WF-ie). Jeśli ich nie macie, wystarczą wypełnione kaszą lub grochem woreczki na mrożonki. Nie macie? Mogą być też całe opakowania makaronu czy woreczki z ryżem. Na mecie ustawia się jedno lub więcej dzieci w pozycji na czworaka (mama czy tata również mogą). Każdy zawodnik na plecach ma balast w postaci woreczka. Każdy porusza się na czworaka najszybciej jak potrafi. Gdy woreczek spadnie zaznaczamy od miejsca dokąd żółw dotarł. Dzieciaki lubią poprawiać swój rekord i próbować dojść za każdym razem dalej. I tak zabawa może trwać naprawdę długo.

2.BUTELKOWY SLALOM

Zabawa poprawia u dziecka koncentrację, koordynację, zdolność zapamiętywania. Ustawiasz w domu slalom z butelek, na początku z dwóch. Dziecko ma chwilę na przyjrzenie się przeszkodom, po czym zasłaniasz mu oczy, a dziecko musi przejść z zasłoniętymi oczami pomiędzy butelkami. Gdy mu się to uda, dokładasz do slalomu kolejną butelkę.

W zabawie wykorzystaj przedmioty, które są w domu, np. poduszki, krzesła.

3. TOR PRZESZKÓD

Nie znamy dziecka, który nie lubiłoby toru przeszkód. W domu akurat znajduje się wiele przedmiotów, które pomogą go zbudować, a ogranicza Cię tylko Twoja kreatywność. Ustaw krzesła, poduszki, stół, butelki, fotel. Ustal zadania (przejście pod krzesłem, skakanie po poduszkach, przeczołganie się pod stołem itp.). Możesz zmierzyć dziecku czas, w jakim pokonało tor. Z pewnością będzie chciało poprawiać swoje rekordy. Pamiętaj oczywiście o bezpieczeństwie!

4. BALONOWY TENIS-BADMINTON

Gra w piłkę w domu nie jest do końca bezpieczna. Dlatego z odbijaniem piłki poczekamy, aż pogoda się poprawi, a tymczasem w domu gramy… balonem. Zamiast rakietek używamy papierowych talerzy przyklejonych do drewnianych łyżek! W ten sposób rozgrywamy punktowane mecze! Można także grać rękoma. Można też rozciągnąć taśmę “od szafy do szafy” i grać na zasadach badmintona.

5. POSZUKIWACZE SKARBÓW

Dzieci lubią tego typu zabawy, w których muszą uruchomić swoją wyobraźnię i kreatywność. Przygotuj eksperymentalną mapę swojego domu. Ukryj kartki z zadaniami w swoim domu. Napisz na nich kilka zadań ruchowych (zrób 10 przysiadów i szukaj dalej pod łóżkiem, 5 pajacyków – kolejne zadanie znajdziesz w kuchni, itp.). Tak zorganizuj zabawę, żeby miała cel końcowy, np. jakaś drobna nagroda czy upominek, albo po zakończeniu zabawy pójdźcie na wspólny spacer, gdzie możecie kontynuować zabawę w innej formie. Na pewno dziecko będzie zachwycone!

Czasami dajemy dziecku dostęp do laptopa, smartfona i tabletu, żeby odpocząć. Pamiętaj jednak, że też możesz się świetnie bawić z dzieckiem. Spróbuj raz i oceń.

 

Siedzenie w domu nie musi oznaczać siedzenia!

INNE PROPOZYCJE ZNAJDZIESZ NA FILMIE