Baseny w Płonce Kościelnej w tym sezonie będą nieczynne

Konieczność dostosowania się do licznych obostrzeń sanitarnych i brak możliwości zapewnienia bezpiecznego korzystania z obiektu spowodowała, że w tym sezonie letnim nie zostaną uruchomione baseny w Płonce Kościelnej. Na tę trudną decyzję wpływ ma pandemia koronawirusa.

– Bezpieczeństwo osób korzystających z basenów jest najważniejsze. Biorąc pod uwagę obecnie obowiązujące obostrzenia związane z Covid-19 nie bylibyśmy w stanie w pełni go zapewnićtłumaczy Grzegorz Niwiński, p.o. dyrektora Ośrodka Kultury Fizycznej. – Do tej pory dziennie z basenów korzystało około 500 osób. Teraz, przy tak dużym zainteresowaniu, wpuszczonych byłoby jednorazowo 30 osób. Pozostałe osoby musiałyby wchodzić rotacyjnie. Jeżeli utworzy się kolejka, trzeba będzie poczekać, aż ktoś wyjdzie i dopiero wtedy ta następna osoba mogłaby wejść. Poza tym, stojąc w tłumie, w kolejce przed wejściem trudno zachować wymagany dystans społeczny. wyjaśnia dyrektor.

Wprawdzie rząd zezwolił na otwarcie basenów od 6 czerwca, ale obwarował to wieloma wytycznymi sanitarnymi. Najważniejsze z nich dotyczą limitów osób w niecce basenu, ilości osób przebywających jednocześnie w obiekcie czy zachowania reżimu sanitarnego.

Przepisy mówią m.in. o tym, że z jednego toru na basenie mogą maksymalnie korzystać 4 osoby.

– Biorąc pod uwagę wymiary niecek: z dużego basenu mogłoby korzystać maksymalnie 20 osób a z małego 8 osób. Stąd maksymalne obłożnie naszego obiektu to 30 osób. Należy przypomnieć, że baseny w Płonce Kościelnej nie posiadają widowni ani miejsca do wypoczynku. Szczególnie problematyczna mogłaby się okazać możliwość jednorazowego wpuszczenia tylko 30 osób. – tłumaczy dyrektor Grzegorz Niwiński.

Na otwartym basenie bardzo trudno byłoby zachować rygor sanitarny i bezpieczny dystans społeczny. Mogłoby to wpłynąć na wzrost zachorowań na covid-19 w naszej gminie. To bardzo trudna decyzja, ponieważ obiekt co roku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem amatorów pływania i kąpieli słonecznych. Dalsze decyzje dotyczące Letnich Basenów w Płonce Kościelnej będą uzależnione od wytycznych rządowych, związanych z sytuacją epidemiczną w Polsce.