Historia łapskiego sportu #7 – Mistrzyni Europy z Łap

 

Po odejściu Ireneusza Górczyńskiego trenerem judo w MKS Narew Łapy został Piotr Pułkośnik, były zawodnik tego klubu. Z nim, jak dotychczas, wiążą się największe osiągnięcia w tej dyscyplinie. Na czoło osiągnięć jego podopiecznych wybija się Inga Gołaszewska, która wywalczyła mistrzostwo Europy juniorek. Zresztą wiele innych zawodników trenowanych przez Piotra zanotowało bardzo dobre wyniki.
W skrócie informacje o trenerze i zawodnikach.

Piotr Pułkośnik, najpierw zawodnik, później trener judo w Narwi Łapy

 

Obecny trener – Piotr Pułkośnik
Ur. 27.04.1964 r Łapy: 6 Dan. Wykształcenie wyższe – AWF. I trener Antoni Laszuk. Trener MKS Narew Łapy 1988-2000 r. Od 2001 r UKS Narew Łapy.

Przeżyłem to, czego dzisiaj bardzo brakuje, wspomina P. Pułkośnik. We wrześniu była pełna sala zawodników pragnących uprawiać judo. Treningi były jednak bardzo ciężkie, rygor niesamowity i wielu szybko rezygnowało. Zostawali najlepsi, ci najbardziej wytrwali. Muszę się przyznać, że też miałem chwile zwątpienia i przez pewien czas opuszczałem treningi. Antek był strasznym wojownikiem, zbuntowana dusza. Nie było dla niego rzeczy niewykonalnych. Jestem pewien, że gdyby nie Antoni Laszuk nie byłoby w naszym mieście dyscypliny, która nazywa się judo. W dorobku zawodniczym ma brązowe medale zdobyte na Mistrzostwach Polski Szkolnych Związków Sportowych. O dalszej karierze zadecydował moment, gdy uległ kontuzji kolana. Pomyślał, że jeżeli nie może być zawodnikiem wysokiej klasy to może zostanie trenerem. Ukończył kurs instruktorski. Początkowo pracował w klubie Gwardia Warszawa, a od 1988 roku podjął pracę w ZSM Łapy, w szkole o bogatych tradycjach judo. Od tego czasu to P. Pułkośnik dopisuje kolejne znaczące osiągnięcia swoich wychowanków w łapskim sporcie.
Dnia 22.09.2001 otrzymał srebrną odznakę Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej.

Inga Gołaszewska – mistrzyni Europy juniorek – 1997 rok Lubliana (Słowenia) kat. do 56 kg

Ur. 10.07.1979 r – Białystok; 161 cm, 57 kg. 4 Dan. Wykształcenie wyższe magisterskie na AWF Gdańsk.
Na pierwsze treningi chodziła w tajemnicy przed swoją mamą. Po okresie półtora roku ćwiczeń pod kierunkiem Piotra Pułkośnika w wieku 13 lat zdobyła wicemistrzostwo Polski młodzików. Zachęcona tym sukcesem dążyła do zdobycia czarnego pasa mistrzowskiego. Największe osiągnięcie zanotowała w 1997 roku na mistrzostwach Europy w Lublianie – zdobyła złoty medal w kategorii juniorek. Pierwszą walkę na tym turnieju wygrała. W drugiej potyczce walcząc z Francuską wykręciła nogą w stawie skokowym. Wiedziała, że w pełnym wymiarze czasowym nie będzie w stanie walczyć. Zaryzykowała i wygrała przed czasem. Szczęśliwie miała jeden dzień przerwy i lekarze uporali się z tą kontuzją. Później wszystko szło jak z płatka i jako pierwsza Łapianka stanęła na najwyższym podium mistrzostw Europy. Wybór judo jako dyscypliny, której poświęciła swoje dziecięce i dorosłe już lata było trafną decyzją. Zwiedziła wiele krajów, poznała wielu ludzi. Również droga do studiów i obecna pracy ma dużo wspólnego z tym sportem. Pracuje w Policji w Warszawie. Jest starszym posterunkowym. Na wyższy stopień na razie nie ma szans (treningi, zawody). Obecnie zajmuje stanowisko asystenta w zespole taktyki i techniki interwencyjnej.

W 2005 roku startowała w mistrzostwa Świata w Kairze (8-11.09.). Bardzo dobrze przygotowana do tych zawodów, Inga stanęła przed szansą wywalczenia medalu. Przegrała, co prawda pierwszą walkę, ale w repesażach walczyła dobrze. Zwyciężyła przed czasem, w 1:25 min walki z Japonką Juri Miyamoto, a następnie (10:0) pokonała Włoszkę Laurę Maddaloni. W czwartej walce uległa późniejszej brązowej medalistce, Austriaczce Sabinie Filzmoser i prysły marzenia o medalu Wyjazd ekipy odbywał się z przygodami. Polscy judocy koczowali na lotnisku w Mediolanie, ponieważ strajkowały linie lotnicze. Na własną rękę szukali połączenia. Znaleźli – przez Barcelonę. Podróż niewątpliwie miała jakiś wpływ na postawę naszej judoczki.
Trener Piotr Pułkośnik – od 1989 r. do 2001 roku zawodniczka MKS Narew Łapy, następnie Gwardii Warszawa. Zdobywała Mistrzostwo Polski w kategorii młodziczek, juniorek młodszych, juniorek, w kategorii młodzieżowej i seniorek.
2000 r. – Mistrzostwa Świata Armii – indywidualnie i drużynowo II miejsce

 

 

 

Pułkośnik Katarzyna – wielokrotna mistrzyni Polski, trzykrotnie zajęła piąte miejsce na mistrzostwach Europy. Brązowa medalistka młodzieżowych mistrzostw Europy 2007. Brązowa medalistka mistrzostw Europy seniorek 2007 w turnieju drużynowym.

ur. 08.03.1986 Łapy. 155 cm, 48 kg, 3 Dan. Wykształcenie wyższe AWF.
I trener – Piotr Pułkośnik – od 1995. Zawodniczka UKS Narew Łapy.
Jako kilkuletnie dziecko Tato zabierał ją na treningi. Jednak nie od razu zaangażowała się. Rozpoczynała treningi i rezygnowała. Na dobre zaczęła w 1995 roku, a więc w wieku 9 lat. Sport ten zafascynował Kasię i postanowiła, że to właśnie judo będzie tą dyscypliną, którą będzie uprawiać. Pierwsze sukcesy przyszły już po roku. Na zawodach w Białymstoku zajęła I miejsce i to jeszcze bardziej ją zmobilizowało. Stwierdziła, że ma predyspozycje do sportu i tak krok po kroku sięgała po coraz większe sukcesy. Najpierw były zwycięstwa w Ogólnopolskim Turnieju Klasyfikacyjnym, potem medale na mistrzostwach Polski w kategorii młodziczek, juniorek młodszych, juniorek i wreszcie seniorek. Startowała kilkakrotnie na Mistrzostwach Europy. W roku 2005 zdała maturę w Zespole Szkół Mechanicznych w Łapach i rozpoczęła studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.
Rok 2005 mogę zaliczyć do udanych, stwierdza Katarzyna Pułkośnik, pomimo wielkiego niedosytu związanego z MEJ w Zagrzebiu (Chorwacja). Jechałam tam po medal, gdyż na wszystkich turniejach europejskich (kwalifikacyjnych) zajmowałam pozycje medalowe i uchodziłam za faworytkę. Niestety los nie sprzyjał mi od początku. Losowanie fatalne. W pierwszej walce przegrałam (po dogrywce) z czołową zawodniczką z Ukrainy, która zdobywała już medale w seniorkach. W Cetniewie na MMP (jeden z turniejów kwalifikacyjnych) wygrałam z nią. I po tej walce zakończył się mój udział w ME. Po tych zawodach były mistrzostwa Polski Seniorek, które miały zadecydować, która zawodniczka wystąpi na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy. W Chorwacji biłam się źle, dla odmiany w Opolu byłam w rewelacyjnej formie. Wszystkie walki wygrałam i zostałam mistrzynią Polski. Uzyskałam kwalifikacje do MME. Odbyły się one w Kijowie (Ukraina). Zaprezentowałam się tam dobrze, ale pozostał niedosyt, ponieważ zajęłam tam V miejsce, już po raz trzeci na imprezie ME. Miałam niewielki odpoczynek. Wśród 4 zawodniczek na wyjazd do Japonii znalazłam się również ja. Odbyły się tam dwa turnieje w kategorii seniorek. Pierwszy w Korei (Jeju) stoczyłam dwie wyrównane walki z Koreanką i Niemką. Następne turnieje odbyły się w Fukuoce (Japonia). Po pierwszej walce zostałam wycofana przez lekarza ze względu na kontuzję stawu skokowego. Następnie odbył się w Tsukubie 10 dniowy obóz szkoleniowy, w którym nie uczestniczyłam (treningi ograniczone, siłownia).

 

Magdalena Bajda

Bajda( Kamińska) Magdalena – wielokrotna medalistka mistrzostw Polski, Akademicka mistrzyni Polski
ur. 01.11.1979 r. w Łapach.
W roku 1986 rozpoczęła naukę w szkole podstawowej, a już w 1988 roku po raz pierwszy na trening judo zaprowadził jej starszy brat Mariusz. Początkowa zajęcia miały charakter zabawowy, które stopniowo przekształciły się w typowo wyczynowy. Od początku ćwiczyła pod kierunkiem Piotra Pułkośnika. Pierwszy sukcesem było zajęcie V miejsca w Ogólnopolskim Turnieju Klasyfikacyjnym juniorów w roku 1993. Po zdaniu matury (Liceum Zawodowe przy ZSM) została przyjęta na AWF w Warszawie. Reprezentowała barwy klubu AZS AWF Warszawa. Jako zawodniczka nowego klubu zdobyła złoty medal na Akademickich Mistrzostwach Polski juniorek i brązowy na AMP seniorek. W Szwecji wywalczyła III miejsce na otwartych mistrzostwach tego kraju. W 1999 roku wyszła za mąż i urodziła córkę Aleksandrę. Przerwała studia dzienne i przeniosła się na zaoczne do Gdańska (Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu). W roku 2001 ukończyła kurs instruktorski i rozpoczęła pracę szkoleniową z dziećmi w klubie MKS Narew. Jej podopieczni uzyskali już wiele sukcesów na zawodach krajowych i zagranicznych. W 2001 roku za namową trener Pułkośnika wystartowała w zawodach rangi mistrzowskiej. W Rybniku na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski zdobyła brązowy medal w wadze do 63 kg. W 2002 roku ukończyła studia w Gdańsku ( z wynikiem bardzo dobrym). Podjęła pracę w Zespole Szkół nr 11 w Białymstoku. Nie zerwała kontaktu z judo. Prowadzi zjecie w sekcji wyczynowej w Łapach a także funny judo dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Katarzyna Łapińska

Łapińska Katarzyna – wielokrotna medalistka mistrzostw Polski w wielu kategoriach wiekowych
ur.30.101979 r w Łapach
Od najmłodszych lat pasjonował ją sport w różnych jego przejawach. Była dość niepokornym i ruchliwym dzieckiem i nie łatwo było ją poskromić. Sport okazał się być wspaniałą alternatywą dla nadmiaru energii. W Szkole Podstawowej nr 2 w Łapach uczyła się w klasie sportowej i tam właśnie zaczęła uprawiać różne dyscypliny począwszy od biegów krótkich, skoku w dal, a skończywszy na kursie tanecznym. Ale to nie było jeszcze „To”. Był rok 1992 i szósta klasa podstawówki. Zaczęła trenować judo, a początkowa ciekawość przerodziła się w pasję. Zaczynała od grupy początkującej, prowadzonej przez Roberta Laszuka. Dzięki systematyczności szybko przeszła do starszej grupy i trafiła pod skrzydła trenera Piotra Pułkośnika. Determinacja, zaciętość, ciężki trening, włożona praca zaczęły z czasem przynosić rezultaty, chociaż były i momenty zwątpienia. Powoli zaczęła odnosić sukcesy. W 1997 została powołana do kadry narodowej. Częste wyjazdy obozowe w kraju i za granicą, to było coś, co naprawdę bardzo wzbogaciło ją wewnętrznie i otworzyło na świat i ludzi. Po maturze (LZ przy ZSM), wybrała Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku (dzięki klasie sportowej dostała się na dzienne studia bez egzaminów). Tym samym zmieniła klub na AZS-AWF Gdańsk. Był to bardzo owocny dla niej czas, poznała wielu wspaniałych ludzi i naprawdę wiele się nauczyła. Po zaliczeniu I roku, z przyczyn osobistych skorzystała z urlopu dziekańskiego. Zakochała się i na przekór wszystkim postanowiła wyjść za mąż. Był to czas buntu. Nie słuchała rad, że jest za wcześnie, że najpierw studia, że sport, że na to będzie czas. Wróciła do Łap i następnie na II roku przeniosła się na studia zaoczne i już jako świeżo upieczona mama kontynuowała je w Nauczycielskim Kolegium Rewalidacji Resocjalizacji i Wychowania Fizycznego w Białymstoku, a po uzyskaniu tytułu Licencjata wróciła znowu do Gdańska na studia magisterskie. W tym czasie uradziła drugie dziecko (córkę). W roku 2005 ukończyła AWFiS w Gdańsku, a pracę magisterską napisała na temat: „Wpływ judo na rozwój psychofizyczny i społeczny młodzieży na podstawie własnych doświadczeń i obserwacji zawodników klubu UKS „ Narew” Łapy”. Obecnie jest nauczycielką wychowania fizycznego w Uhowie. Chociaż praca pedagogiczna w tych czasach nie zalicza się do najłatwiejszych, upewniła się, że jest to zawód, który chce wykonywać. Ostatnio ukończyła Kurs Instruktorski Judo w Warszawie, zdała egzamin na czarny pas i dalej chciałaby zajmować się tym sportem. Teraz z kolei jako szkoleniowiec, a może jeszcze jako zawodniczka? Cóż czas pokaże. Obecnie jej sześcioletni syn zaczyna stawiać pierwsze kroki w judo pod okiem Magdy Bajdy.
– Było kilka startów zagranicznych, wiele krajowych, wspomina Katarzyna Łapińska, niestety bez miejsc na podium, ale często w jego pobliżu. Czasami brakowało szczęścia, często nękały kontuzje, a czasami brak konsekwencji w działaniu dawał nie najlepsze rezultaty. Wiele dobrego w moim życiu miało miejsce i wiele mam nadzieję może jeszcze się zdarzyć. Jestem osobą pogodnie usposobioną i otwartą. Optymistycznie patrzę w przyszłość i wiem, że jeżeli ktoś czegoś bardzo pragnie, to może to zrealizować. Sport kształtuje osobowość, wzbogaca życie i jest jego częścią, a każdy sukces i każda porażka uczą pokory. Zasady sportowe łatwo można przenieść na życie codzienne.

Sylwester Kozłowski mistrz Polski młodzików 1992r.

Kozłowski Sylwester – mistrz Polski młodzików 1992 r
ur. 28.04.1976 r. w Łapach. Wykształcenie zawodowe.
W V klasie szkoły podstawowej rozpoczął treningi judo w klubie MKS Narew. Zafascynowany tą dyscypliną pilnie uczęszczał na zajęcia (sześć razy w tygodniu). Wkrótce solidność zaczęła procentować. W wieku 13 lat wygrał turnieje i mistrzostwa okręgowe. Po pierwszych sukcesach sport ten wciągnął go jeszcze bardziej. W 1990 roku zajął I miejsce w okręgowym turnieju przedszkola olimpijskiego, oraz w mistrzostwach okręgu młodzików. W Mistrzostwach Makroregionu Mazursko – Warszawskiego wywalczył II miejsce, a na międzynarodowym turnieju młodzików był pierwszy. W 1992 roku będąc uczniem ZSZ (przy ZSM) osiągnął największy sukces. Zdobył złoty medal na mistrzostwach Polski młodzików W 1994 roku został powołany do odbycia służby wojskowej, a po jej ukończeniu rozpoczął pracę zawodową. Na matę już nie powrócił.

 

Łukasz Pułkośnik

Pułkośnik Łukasz– wielokrotny medalista mistrzostw Polski. Startował na mistrzostwach Europy juniorów młodszych
Ur. 14.06.1984 r. w Łapach. Absolwent SP 4 w Łapach i Liceum Technicznego przy ZSM w Łapach. Judo uprawia od 1992 roku. W tym roku wystartował też po raz pierwszy w zawodach. Do 2000 roku trenował w MKS Narew Łapy, obecnie jest zawodnikiem Gwardii Warszawa. Od początku swojej kariery aż po dzień dzisiejszy jest pod opieką swojego ojca i trenera w jednej osobie Piotra Pułkośnika. Startował wielokrotnie w turniejach za granicą: 1998 Audincourt (Francja) I miejsce, 1999 Regensburg (Niemcy) I miejsce, 2000 Kartice (Słowenia) III miejsce, 2001 Lipari i Messina (Sycylia) I miejsce, 2004 Berlin (Niemcy) I miejsce. W latach 2001-2003 był zawodnikiem kadry narodowej juniorów. W 2003 roku ukończył kurs instruktorów judo. Prowadzi zajęcia z dziećmi i młodzieżą. Posiada uprawnienia do nadawania stopni kyu od 1 do 6. Student III roku AWF w Białymstoku Filia Gdańskiego AWF.

 

Falkowska Małgorzata ur. 01.08.1980 r. w Łapach
Mistrzostwa Polski Kadetek: (juniorek młodszych) – 1995 r – III miejsce (+72 kg)

Małgorzata Falkowska III na mistrzostwach Polski j. mł.1995 r.

Jabłoński Adam ur.20. 12.1990 r –Mistrzostwa Polski Młodzików: 2000 r – II miejsce (57 kg) 2004 r – III miejsce (60 kg) w Pucharze Polski Młodzików (są to obecnie nieoficjalne Mistrzostwa Polski Młodzików)

Adam Jabłoński II i III na mistrzostwach Polski mł. 2004r.

Kostro Katarzyna ur. 04.04.1986 r.
Mistrzostwa Polski Młodzików:: 2000 r – III miejsce (+70 kg

Katarzyna Kostro brązowa medalistka mistrzostw Polski mł. 2000r.

Michalski Michał – Mistrz Polski młodzików
ur. 11.03.1982 r. w Łapach
Mistrzostwa Polski Młodzików: 1997 r – I miejsce (78 kg)

Michał Michalski mistrz Polski mł. – 1997r.

 

Magdalena Puścian

Magdalena Jaroszewska (Puścian) – Wicemistrzyni Polski młodziczek 2000r.

Jeszcze o innym naszym wybitnym przedstawicielu judo Przemysławie Jaroszewskim. Jest on obecnie pełniącym obowiązki dyrektora Ośrodka Kultury Fizycznej w Łapach.
Dwa miesiące temu Pan Przemysław zadzwonił do mnie i zaproponował abym napisał o historii sportu w Łapach. Uprzedzając moje zdziwienie, powiedział, że w tym pandemicznym okresie wywoła zainteresowanie wiernych kibiców i nie tylko kibiców. Myślę, że przeczucie Przemka nie zawiodło. Odnotowano już sześć odcinków historii sportu w Łapach. Sądząc po ilości wejść na stronę internetową był to „strzał” w dziesiątkę.

Jaroszewski Przemysław ur. 23.11.1982 r. w Łapach. Po szkole podstawowej Nr 1 uczył się w Technikum Mechanicznym na kierunku samochodowym. Aktualnie jest studentem w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Białymstoku. Przygodę z judo rozpoczął w 1994 pod kierunkiem Roberta Laszuka, syna Antoniego Laszuka. Po dwóch latach treningów trafił do grupy zaawansowanej prowadzonej przez trenera Piotra Pułkośnika i do dzisiaj znajduje się pod jego opieką szkoleniową. Wyniki nie przyszły zbyt łatwo. Musiał na nie mocno zapracować. W 2001 roku w Jastrzębiu, w kategorii wagowej do 90 kg, zdobył upragniony, złoty medal na Mistrzostwach Polski juniorów. Otrzymał szansę występu w turniejach międzynarodowych, stwarzających szansę startu w mistrzostwach Europy. Wygrał tylko jedną walkę i nie uzyskał kwalifikacji. W tym czasie przeszedł do Gwardii Warszawa. Wraz z kolegami z nowego klubu zdobył drużynowe Mistrzostwo Polski. W 2003 roku startuje w wadze do 100 kg. W Łowiczu (30.08.2003) w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski zajmuje pierwsze miejsce. W Poznaniu w wywalczeniu złotego medalu w Mistrzostwach Polski Seniorów na drodze staje Paweł Nastula (przegrywa z nim w półfinale). W następnym roku (Opole 06.03.2004) powtórzył sukces w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski. Jako najlepszy młodzieżowiec w Polsce dostaje szansę startu w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy (Lubljana 26-27.11.2004). Częściowo ją wykorzystuje plasując się na 7 miejscu (dwie walki wygrane, dwie przegrane). W 2005 roku został wicemistrzem Polski seniorów. Jest członkiem kadry narodowej, z szansami na start nawet w Igrzyskach Olimpijskich.

MPS – 2003 r – III miejsce (100 kg), 2004 r. – III miejsce, 2005 – II miejsce, MMP – 2003, 2004 r – I miejsce, MPJ – 2001 r – I miejsce

W większości są to dane do 2005 roku.

Opracował: Stanisław Kosicki