Jak prawidłowo chodzić “z kijami”? Poradnik techniki nordic walking

Wydaje się, że chodzenie z kijkami, coraz bardziej popularne w Polsce, jest proste. Ot, bierzemy kijki do ręki i idziemy. Nic bardziej mylnego! Żeby maszerowanie przyniosło efekty, musi być wykonywane poprawnie technicznie. Poniżej podpowiadamy Wam, jak to robić. 

Właściwe wykonywanie marszu z kijkami odciąża stawy, głównie nóg, odciąża także kręgosłup, a wzmacnia mięśnie pleców. Tworzy się “gorset” wzmacniający mięśnie wzdłuż kręgosłupa, chroniąc go przed przeciążeniami. Dzięki aktywizacji rąk, obciążenie ciała przenosi się wyżej. Ważne jest również, żeby wykonywać naturalne ruchy rąk, wykorzystując w 100% możliwości kijków.

Poniżej możecie obejrzeć film instruktażowy, stworzony przez Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking, oraz kilka wskazówek. 

Najważniejsze elementy techniki nordic walking:

 1. Ręce i nogi pracują naprzemiennie (lewa ręka – prawa noga itd.)
 2. Ruch ręki wyprowadzany jest z ramienia, nie z łokcia!
 3. Ręka z przodu wychodzi do wysokości pępka, a z tyłu wyprowadzana jest poza linię pośladków.
 4. Dłoń zaciska się z przodu na rękojeści kija, następuje wbicie i potem rozluźnia się, aż do całkowitego puszczenia kija za biodrem.

Ważne elementy techniki nordic walking:

 1. Kroki w nordic walking powinny być długie.
 2. Kij powinien wbijać się w przestrzeni pomiędzy tylną nogą, a środkiem długości kroku.
 3. Kije powinny unosić się w momencie wyprowadzania ręki do przodu, nie powinny szurać po podłożu. Podniesienie musi być spowodowane samym wymachem, nie trzymaniem rękojeści.
 4. Sylwetka chodzącego powinna być wyprostowana.
 5. Krok powinien rozpoczynać się z pięty.Ręce powinny pracować symetrycznie względem siebie, tzn. jednakowo i równolegle, bez odchodzenia na boki.
 6. Wbicie powinno być odczuwalne.
 7. Chodzący powinien wykorzystywać rotację tułowia i pracować również całymi barkami.

Pamiętajcie, że najlepszym miejscem do chodzenia z kijkami jest stadion w Łapach!  😉