Nie marnuj pieniędzy. Wykorzystaj do ćwiczeń przedmioty w domu i… sprzątanie!

Przed dwoma tygodniami przekonywaliśmy Was, że zabawa z dzieckiem w domu może bardzo pomóc w jego rozwoju fizycznym. Podpowiadaliśmy, jak wykorzystać dom i to, co w nim jest, do zabawy. Dziś przekonamy Cię, że nie musisz inwestować pieniędzy w trenażery, hantle, podesty do ćwiczeń i tym podobne akcesoria. Wystarczy, że wykorzystasz przedmioty i miejsca, które znajdują się w domu. 

1.SCHODY

Spokojne chodzenie po schodach pomoże Ci spalić w ciągu 30 minut około 200 kalorii. Jeśli zwiększysz tempo spalisz nawet 1000 kalorii w godzinę. Jeśli jesteś przyzwyczajony do treningu, możesz nawet spróbować biegać po schodach. W czasie wspinaczki kształtujesz mięśnie łydek, ud, pośladków oraz brzucha. Jeśli masz problem z cellulitem, pokochaj schody. Takie ćwiczenia świetnie ujędrniają i pozwalają spalić tkankę tłuszczową z nóg, bioder i pupy.

2. KRZESŁO

Zwykłe krzesło może bardzo pomóc Ci w treningu na wiele partii mięśni – zwłaszcza brzucha, nóg i pośladków. Przedmiot ten musi spełniać tylko jeden warunek – ma być stabilny, dlatego wszelkie meble na kółkach odpadają. Oto kilka przykładów, jak wykorzystać krzesło w ćwiczeniach.

3. BUTELKI Z WODĄ 

Zamiast hantli, głównie w ćwiczeniach rąk, możesz wykorzystać butelki z wodą! W zależności od tego, na jakim etapie zaawansowania jesteś, możesz użyć mniejszych lub większych pojemników z wodą. Przy mało intensywnych treningach sprawdzą się butelki o pojemności 1,5 litra, ale możesz też zaopatrzyć się w duże bukłaki, w których mieści się 5 litrów płynu.

4. PODUSZKA 

Masz jakieś nieduże, ozdobne poduszki na łóżku? Wykorzystasz je w treningu. Zdziwisz się, jak trudno utrzymać na nich równowagę. Spróbuj stanąć na jednej nodze, spróbuj pompek, podpierając dłonie na jaśku albo rób przysiady, ustawiając jedną stopę na miękkiej powierzchni, a drugą na podłodze.

Autor: Grzegorz Wichrzycki

5. ĆWICZ – SPRZĄTAJĄC! 

Wykonywanie codziennych czynności domowych może być bardzo efektywne! Sprzątanie, prasowanie, mycie łazienki – wszytko to może być ćwiczeniem. Sięgając po przedmioty znajdujące się na podłodze (takie jak miska z praniem, zabawki dziecka, wiadro do mopa, itp.) zamiast pochylać się na wyprostowanych nogach, wykonuj przysiad. Jeśli będziesz trzymać się tej zasady, znacznie wzmocnisz efektywność ćwiczeń podczas sprzątania.

Prasowanie to idealny moment, aby wyszczuplić nogi i wzmocnić mięśnie rąk. Postaw miskę z wypranymi ubraniami na podłodze obok deski do prasowania. Następnie stań wyprostowana i rozstaw stopy na szerokość bioder. Sięgając po ubranie zrób przysiad (nie odrywaj pięt od podłogi). Podczas prasowania unoś pięty w górę napinając mięśnie łydek. Pamiętaj, aby utrzymać plecy w pozycji wyprostowanej. Dodatkowo możesz napinać mięśnie pośladków i brzucha.

Podczas mycia powierzchni pionowych ćwiczysz górne i dolne partie ciała. W tym czasie najbardziej pracują mięśnie rąk, ramiona, barki i nogi.

Zacznij mycie wybranej powierzchni od ruchów pionowych, z góry do dołu, zmieniając co 15 sekund rękę. Jeśli podczas mycia musisz sięgnąć niżej, pamiętaj, aby się nie pochylać. Rób przysiady, dzięki czemu znacznie wzmocnisz swoje nogi.

Mycie podłogi mopem to bardzo dobra okazja do wzmocnienia mięśni nóg i uelastycznienia kręgosłupa. Chwyć mocno kij od mopa obiema rękami. Następnie oprzyj się na prawej nodze, a lewą unieś do góry (nogę możesz unosić wyprostowaną lub zgiętą w kolanie). Wykonaj ćwiczenie na dwie nogi.

Ile kalorii można spalić podczas prac domowych?

Kalorie spalone podczas sprzątania przez 30 minut:

  • Odkurzanie – 120 kcal.
  • Mycie podłogi – 120 kcal.
  • Sprzątanie łazienki – 160 kcal
  • Mycie okien lub samochodu – 135 kcal
  • ścielenie łóżka – 100 kcal.

Jeśli lubisz śpiewać podczas sprzątania, to wspaniale! Śpiewanie pozwala spalić dodatkowe 60 kcal.

Źródło: https://wformie24.poradnikzdrowie.pl/odchudzanie/jak-schudnac/domowy-trening-jak-sprzetac-zeby-schudnac-aa-9BJX-r5UT-6wds.html