Waldemar Kikolski może zostać patronem Stadionu Miejskiego w Łapach!!

👏Na najbliższą sesje Rady Miejskiej 20 grudnia 2021 r. Burmistrz Krzysztof Gołaszewski przygotował projekt uchwały w sprawie nadania imienia Stadionowi Miejskiemu w Łapach.
🎽🤝Działalność na rzecz lokalnej społeczności oraz zaangażowanie w rozwój sportu czyni z Waldemara Kikolskiego wielki autorytet i cenioną osobowość, która zasługuje na jeszcze większe uznanie wśród społeczności lokalnej, stąd wniosek o nazwanie jego imieniem stadionu miejskiego przy ulicy Leśnikowskiej 18a w Łapach.
✅Waldemar Kikolski urodził się w Łapach. Był absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach i doktorantem warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego.
🏃‍♂️Od dzieciństwa pasjonował się sportem. Bieganiem zafascynował się podczas pobytu w niższym Seminarium Duchowym w Częstochowie. Po jego ukończeniu podjął studia filozoficzne w Rzymie, które kontynuował na paryskiej Sorbonie. Wtedy zaczął tracić wzrok. Choroba przerwała naukę i była przyczyną powrotu do Polski. Kiedy na poważnie zajął się bieganiem jako niedowidzący (specjalizował się w maratonach i biegach długodystansowych) zdobywał dla Polski złote medale na Paraolimpiadzie w Barcelonie, Atlancie i Sydney. Był trzykrotnym złotym medalistą mistrzostw świata, a także zwycięzcą Pucharu Świata i wielokrotnym mistrzem Europy.
W maju 2001 r. w wieku 34 lat zginął tragicznie, podczas powrotu z zawodów we Włoszech.
Był symbolem człowieka, który potrafił reprezentować wysoki poziom sportowy, etyczny i intelektualny. Wielokrotny laureat plebiscytu na najpopularniejszego sportowca w środowisku niepełnosprawnych. Odznaczony pośmiertnie Złotym Krzyżem Polskiego Związku Niewidomych. Od 2001 roku z pamięci o wybitnym sportowcu ziemi łapskiej odbywają się w Łapach Biegi Uliczne im. Waldemara Kikolskiego.
🥇🏆Najważniejsze sportowe sukcesy Waldemara Kikolskiego:
Igrzyska Paraolimpijskie:
• Barcelona (1992r.) – 800 metrów – złoty medal, 1500 metrów – srebrny medal, 5000 metrów – srebrny medal.
• Atlanta(1996r.) – maraton – złoty medal, 5000 metrów – brązowy medal, 10000 metrów – srebrny medal.
• Sydney (2000r.) – maraton – złoty medal.
Złote medale mistrzostw świata:
• Berlin – 1994r.
• Japonia – 1998r.
• Japonia – 2001r.