XII Parafiada Diecezji Łomżyńskiej za nami

21 września odbyła się kolejna odsłona imprezy, która na dobre wpisała się w kalendarz wydarzeń Łap. Formułę otwarcia – „Parafiadę Diecezji Łomżyńskiej uważam za otwartą” – wypowiedział burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski. Parafiada to święto sportu, kultury i wiary. Walka w duchu rywalizacji fair play, ale także czas na spotkanie i rozmowę. W tym roku gościliśmy w Łapach około 200 sportowców z 9 parafii Diecezji Łomżyńskiej i Archidiecezji Białostockiej.

Honorowy patronat nad imprezą sprawował ks. bp. dr Janusz Stepnowski, od którego list podczas mszy św. poprzedzającej sportową imprezę odczytał ks. Dariusz Kuligowski: „Inspirowanie człowieka do aktywnego i twórczego życia było i jest troską oraz zadaniem Kościoła. Gratuluję kreatywności w ukazywaniu młodym ludziom jak mądrze i kreatywnie przeżywać młodość” – m.in. te słowa napisał w liście ks. bp. dr Janusz Stepnowski.

Uczniowie i uczennice szkół podstawowych rywalizowali w 6 dyscyplinach sportowych, w dwóch kategoriach wiekowych: piłka nożna, bieg na 400 i 200 m, siatkówka plażowa, rzut do kosza, przeciąganie liny. Najwięcej emocji budziła ta pierwsza. Rywalizacja przebiegała na bardzo wysokim i wyrównanym poziomie.

Uczestnikom Prafiady kibicowali m.in. burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski,  przewodniczący Rady Miejskiej w Łapach Sławomir Maciejewski oraz przedstawiciel Polskiego Związku Piłki Nożnej Hubert Siejewicz.

Uczestnicy mieli możliwość wziąć we własne ręce medal z finałowego meczu Pucharu Polski, który 2 maja 2019 r. sam Prezydent Andrzej Duda wręczył drużynie Jagiellonii Białystok na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Atrakcją spotkania był mecz piłki nożnej rozegrany pomiędzy reprezentacją Księży i  Strażaków. Niesamowita atmosfera na boisku. Brawa dla obu drużyn. Wynik z boiska 4:4

Wszyscy uczestnicy Parafiady, bez poważniejszych kontuzji, wrócili szczęśliwi do swoich domów. Zabrali ze sobą piękne puchary, medale, dyplomy oraz wspaniałe nagrody rzeczowe. Książkę „Kuba” Dogrywka 2015-2019 z autografem autora Jakuba Błaszczykowskiego i Małgorzaty Domagalik, rękawicę z autografem Wojciecha Nowickiego – polskiego lekkoatlety specjalizującego się w rzucie młotek, brązowego medalisty Igrzysk Olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro – Brazylia. Piłki nożne, koszulki z autografami zawodników Jagiellonii Białystok, piłki nożne dedykowaną od Prezesa Podlaskiego ZPN oraz szaliki polskiej reprezentacji i wiele innych cennych nagród. Ale przede wszystkim zabrani niezapomniane sportowe wspomnienia.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym z budżetu gminy Łapy.

Dziękuję wszystkim, którzy wspierają młodych ludzi w rozwijaniu ich pasji i realizacji marzeń.

Barbara Dzierżek – Prezes PETRUS Łapy