Wrosłeś, wrosłaś w fotel? Rusz się. Zacznij od spacerów – mogą być efektywne!

Jeśli chcesz zacząć się więcej ruszać, a nie wiesz, jaką formę aktywności wybrać, zacznij małymi krokami. I to dosłownie! Regularne spacery będą dla Ciebie znakomitym rozwiązaniem. 

Zewsząd atakują Cię obrazy profesjonalnie ubranych sportowców w markowych butach, odzieży termoaktywnej i coraz częściej przyozdabianej przymiotnikiem “inteligentna”? Znajomi chwalą się w internecie osiąganymi czasami, przebiegniętymi dystansami i wynikami z aplikacji telefonicznych? A Ty…siedzisz w fotelu i myślisz…”chciałbym, ale nie mam butów, biegać nie lubię, jest zimno…”. Musisz więc zostać tutaj i przeczytać dalej. Mamy dla Ciebie rozwiązanie.

Zacznij po prostu od wyjścia z domu i pójścia na spacer. Chodzić może każdy, można ubrać się “normalnie”, w w zimie – w kurtkę i zimowe buty. Spacer może mieć naprawdę zbawienne działanie. Jakie?

  1. Podczas marszu ustępuje napięcie mięśni i spada poziom adrenaliny, czyli hormonu wydzielanego pod wpływem stresu. Uwalniają się też endorfiny – hormony odpowiadające za dobry nastrój.
  2. Maszerowanie pozwala dość skutecznie pozbyć się przyjętych wcześniej kalorii. Zależnie od tempa marszu spalamy od 200 do 300 kalorii na godzinę. Na tym nie koniec!
  3. Marsz poprawia krążenie krwi – wzrasta poziom dobrego cholesterolu, poprawia się wydolność serca, zmniejsza się ryzyko zawału i o 60% spada ryzyko wystąpienia cukrzycy typu drugiego.
  4. Spacery na świeżym powietrzu sprawiają, że organizm jest lepiej dotleniony. Dzięki temu szybciej się regeneruje i wykorzystuje więcej substancji, których dostarczasz mu z pożywieniem.
  5. Chodzenie wzmacnia mięśnie nóg i pośladków, kształtując je. Jeśli dołączysz do tego pracę rąk, wzmocnisz również ramiona i mięśnie wzdłuż kręgosłupa.
  6. Wzrost energii podczas spaceru wpływa na poprawę samopoczucia, chroni przed stanami chronicznego zmęczenia i wahaniami nastroju. Regularny wysiłek – nawet w dawce tak umiarkowanej – może wyleczyć z bezsenności, rozładować stres, a nawet zapobiec depresji.

A teraz zobaczcie argumenty dietetyka, który zaleca spacer, a nie intensywne ćwiczenia na siłowni, szczególnie osobom rozpoczynającym przygodę ze sportem.

Pamiętaj jeszcze!

Na intensywny spacer lepiej nie wybierać się z pełnym żołądkiem. Posiłek zjedz 2-2,5 godziny przed wyjściem.

Nie forsuj się. Pierwszego dnia spaceruj 5-10 minut, potem stopniowo coraz dłużej. Weź pod uwagę, że długość przemierzanego dystansu liczy się mniej niż systematyczność spacerów. Staraj się chodzić przynajmniej 3-4 razy w tygodniu.

Możesz też włączyć spacer do swojego życia inaczej, chodząc do pracy (jeśli masz taką możliwość), czy zastępując wyjazd na zakupy, wyjściem na nie.

Człowiek stworzony jest do ruchu!