XV Bieg Uliczny im. Waldemara Kikolskiego w Łapach: Ten dzień był wspaniały

Skromny ale jubileuszowy, bo XV. Ponad 600 zgłoszeń. Upalna pogoda, po wielu chłodnych dniach. Doborowa stawka zawodników. Wyjątkowi goście.  Setki kibiców oraz wspaniała piknikowa atmosfera i trwające ponad pięć godzin sportowe emocje, dopełniły dzieła jakim była impreza poświęcona upamiętnieniu wybitnego sportowca i skromnego człowieka – Waldemara Kikolskiego. W kategorii otwartej mężczyzn zwyciężył Igor Turkow (Białoruś) a wśród kobiet Aleksandra Lisowska z AZS Olsztyn – reprezentantka Polski i jedna z najbardziej utalentowanych, młodych,  naszych lekkoatletek. Wśród niedowidzących (do niej należał Waldemar Kikolski) najszybciej dystans 5600 metrów pokonał Jacek Ziółkowski z warszawskiej Syrenki
Rekordowa frekwencja
Zgłoszenia do udziału w rywalizacji, szczególnie gęsto, zaczęły wpływać tuż przed zamknięciem listy. Organizatorzy przewidywali udział stawki liczącej, nieco więcej, jak w roku ubiegłym, czyli ponad 350. Nie spodziewano się, aż tak dużego zainteresowania. Faktem jest, że spora, bo kilkudziesięciu, liczba zapisanych nie stawiła się na starcie bądź nie ukończyła rywalizacji.
Przepięknej urody grupę stanowili przedszkolacy, którzy wystartowali zaraz po symbolicznym biegu osób niepełnosprawnych – podopiecznych Dziennego Domu Pomocy oraz ,,Szkoły bez Barier,,. Prawie stuosobowa grupa najmłodszych sportowców pokonała dystans z niesamowitym zaangażowaniem, ale chyba mniejszym niźli poziom przeżyć ich rodziców i opiekunów. Organizatorzy nie radzili sobie z dumnymi mamusiami, tatusiami, wujkami i ciociami, które za wszelką cenę musiały zrobić zdjęcia i uściskać swoje pociechy osobiście tuż przed i zaraz po biegu. Tak naprawdę wcale tego nie próbowali, bo taki widok zachowuje się na bardzo, bardzo długo w pamięci wielu z nas. Bardzo podobne zachowania mogliśmy zauważyć również podczas startu innych grup zawodniczych.

Emocje, emocje, emocje
Większości biegów w kategoriach szkolnych towarzyszyły zacięta walka do ostatnich centymetrów i niesłychane emocje. Był rzuty na taśmę, co w przypadku kontaktu z bieżnią o nawierzchni żużlowej, nie należało do przyjemności, oraz łzy rozpaczy jak i szczęścia.
Tychże, troszkę zabrakło w biegu głównym. Zwycięzca – Igor Turkow z Białorusi, wyraźnie pokonał, czterokrotnego zwycięzcę naszej imprezy Michała Smalca z białostockiego Podlasia. Trzecim był również Białorusin – Gienadyj Wierchowodkin – przesympatyczny młody człowiek, doskonale znany organizatorom z wcześniejszych biegów.
Wśród pań nie miała sobie równych Ola Lisowska z AZS Olsztyn. Zdominowała ona sportsmenki z Białorusi – Irenę Somową i Olgę Krassową. Wśród niepełnosprawnych, którzy otrzymali od wspaniałych, łapskich kibiców, najgłośniejsze owacje, najlepszymi okazali się Krzysztof  Misiurek (dysfunkcja kończyn dolnych), niedowidzący  Jacek Ziółkowski, niedowidząca Bożena Ostrowska z białostockiego Pędziwiatru i niewidomy Zbigniew Świerczyński z Olsztyna.  Dystans rekreacyjnie pokonał w doskonałej kondycji nasz ,, Zwycięzca,, Darek Strychalski.
Burzą oklasków, na stojąco, kibice powitali Łapianina Marcina Łupińskiego z ZSM Łapy, który z trasą biegu zmagał się na wózku inwalidzkim. Na podobne owacje zasłużyli Robert Pawłowicz – biegający o kulach, Zygmund Łapiński mający ponad siedemdziesiąt lat  – mieszkaniec naszego miasta oraz seniorka Irena Bałdan (Kosmaty Borek) i Maciej Dąbrowski niedowidzący sportowiec z warszawskiej Syrenki, którzy w bieg włożyli więcej sił niż mieli, a w dotarciu do linii mety pomogła im już tylko nadzwyczajna sportowa ambicja.
Sportowy piknik
Równolegle ze sportową rywalizacją, na stadionie miejskim, trwał rodzinny piknik. Wszyscy uczestnicy mogli posilić się pyszną i treściwą zupką gulaszową serwowaną wprost z polowej kuchni obsługiwaną przez strażaków. Rozdano setki pączków i drożdżowych bułeczek oraz soczków.  Dzieci mogły bawić się do woli oraz poddać się malowaniu twarzy oraz innych części ciała. Mamy nadzieję, ze żadna z opuszczających imprezę osób nie była zawiedziona. Tym bardziej, że patron imprezy, jak co roku, zadbał o piękną pogodę. Po niektórych opalonych czołach można powiedzieć, że aż za bardzo.

Wyjątkowi goście i wyróżnienie Kalos – Kagatos
Jak zwykle, najważniejszym gościem naszej imprezy była pani Eugenia Kikolska – mama Waldemara. Powitana gorąco, obdarowana kwiatami, przebywała z nami oraz w towarzystwie pani Burmistrz Urszuli Jabłońskiej i przewodniczącego Rady Miejskiej Sławomira Maciejewskiego przez kilka godzin. Uczestniczyła także w ceremonii dekoracji najlepszych zawodników. Po raz kolejny zaszczyciła nas obecnością pani Teresa Hernik – szefowa PFRON-u, która przybyła z olbrzymim pudłem wypełnionym prezentami. Naszym gościem był również prezes białostockiego ,,Startu,, pan Ryszard Rodzik, Marian Jurkin z Łapskiego Towarzystwa Regionalnego, radni oraz ks. Waldemar Krzywiński i ks. Krzysztof Jurczak. Swoją obecnością zaszczyciła nas również pani Krystyna Grabowska, była dyrektorka OKF, pomysłodawczyni tej formy uczczenia pamięci wielkiego sportowca i człowieka.
Gościem specjalnym podczas tej imprezy była Joanna Serdyńska z Poznania. To ona jest pierwszą podopieczną  fundacji ,,Zwycięzca,, Darka Strychalskiego, który przebiegając trasę z Łap do Poznania, w ciągu 9 dni, zebrał wystarczającą ilość środków finansowych, aby pokryć koszty specjalistycznego leczenia, młodej, uprawiającej sport dziewczynie.
Darek Strychalski ,,Zwycięzca,,, który był jednocześnie gościem, uczestnikiem oraz jednym z ofiarodawców nagród otrzymał również pamiątkowy puchar  ,,Kalos – Kagatos,,
Wyniki do pobrania: tutaj


Podziękowania:
W imieniu organizatorów: Zespołu Szkół Mechanicznych w Łapach i Ośrodka Kultury Fizycznej w Łapach bardzo serdecznie dziękujemy za wsparcie:
– PFRON-owi
– Urzędowi Miejskiemu w Łapach
– radnym miejskim i radnym powiatowym oraz kierownictwu Urzędu Miejskiego w Łapach
– Starostwu Powiatowemu w Białymstoku
– firmie BELIMA w Łapach
–  spółce z o.o. AUGUSTOWIANKA
– SPOÓŁEM Łapy
– spółce z o.o ESKA w Łapach
– Regionalnemu Ośrodkowi Polityki Społecznej w Białymstoku
– biuru rachunkowemu AKCES w Łapach
– firmie SPEX w Łapach
– sklepowi ,,Słoneczko,,
– Fundacja ,,Zwycięzca,,

Dzięki zaangażowaniu i włożonemu wysiłkowi wielu osób anonimowych, stowarzyszeń i instytucji XV Bieg Uliczny im. Waldemara Kikolskiego można zaliczyć do udanych. Oto oni:
– strażacy z jednostek OSP z terenu gminy Łapy oraz JRG PSP i Ośrodek Szkolenia PSP w Łapach
– policjanci
– członkowie i kierownictwo Akademii Siatkówki – Łapy
– Stowarzyszenie ,,Dwójka,, w Łapach
– Przedszkole nr. 2 w Łapach
– Klub Seniora przy MOPS w Łapach
– MOPS- ogólnie za wszystko
– DJ ,,Hubertus,, – nagłośnienie, oprawa
– Jacek Ignatiew – fotografie
– Łapskie Towarzystwo Rowerowe ,,Peleton,,
– osoby anonimowe

(OKf)


Bardzo dużo, bardzo dobrych zdjęć znajdziecie Państwo tutaj