Sport amatorski 2015 w gminie Łapy. Zamieniamy ruch na zdrowie

Bieg Uliczny im. Waldemara Kikolskiego, Narwiański Triathlon Bagienny, ligowa rywalizacja piłkarska oraz szkolne mistrzostwa lekkoatletyczne są najważniejszymi i zarazem najliczniej obsadzonymi imprezami sportowymi organizowanymi przez łapski Ośrodek Kultury Fizycznej w 2015 roku. Najmłodszym ich uczestnikiem była pięciolatka, a najstarszym 75 latek. W sumie, we wszystkich naszych poczynaniach, udział wzięło ponad 20 tysięcy ludzi.

Ptak lata, ryba pływa a człowiek biega
Z takiego powiedzenia zasłynął jeden z najwybitniejszych, czeskich, biegaczy Emil Zatopek. Popularność, którą zdobyło bieganie, szczególnie w ostatnim okresie, jest zauważalne i na naszym terenie. W XV Biegu Ulicznym im. Waldemara Kikolskiego udział wzięło prawie 600 osób. To ponad 200 więcej niż w roku poprzednim.  Najmłodszym uczestnikiem była pięcioletni przedszkolak a najstarszym 75 letni emeryt. I jeden i drugi na mecie byli zadowoleni tak samo. To wartość dodana, którą daje nam uprawianie sportu, bo nie zajęte miejsca się liczą.
Chociaż i one są istotne. Bardzo cieszymy się, że na starcie naszej imprezy pojawili się tacy zawodnicy  jak Białorusini Igor Turkow oraz Gienadij Wierchawodkin, którzy wspólnie z Michałem Smalcem z białostockiego Podlasia, nadali bardzo wysoki poziom rywalizacji. Poprzeczka została podniesiona, jeszcze wyżej, wśród pań. Jedna z najlepszych polskich biegaczek  Aleksandra Lisowska (AZS Olsztyn) nie pozwoliła wyprzedzić się, bardzo dobrym, zawodniczkom zza naszej wschodniej granicy Irenie Somowej i Oldze Krasowej.
Ale i tak, jak zwykle, najgoręcej oklaskiwani byli sportowcy niepełnosprawni, najmłodsi i seniorzy, którzy w bieganiu odnaleźli radość życia i źródło zdrowia.
,,Popłynę choćby na materacu ale pozwólcie….,,
Między innymi tego typu tłumaczeń organizatorzy musieli wysłuchiwać od tych, którzy spóźnili się podczas zapisów do Narwiańskiego Triathlonu Bagiennego.  Miejsca startowe rozchodzą się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki. Chętnych jest, naprawdę, wielu, lecz  zmuszani jesteśmy są do stosowania ograniczeń ze względu na ilość posiadanych kajaków.
W tym roku odbyła się już VI edycja tej, naprawdę, bardzo lubianej przez sportowców imprezy. Po raz pierwszy aura spłatała figla. Było chłodno i mokro. Nie przeszkodziło to, jednak, zawodnikom i zawodniczkom rywalizującym na trasie. Jeśli uprawianie jakiejś dyscypliny sportu daje radość, to start i ukończenie triathlonu posiada jego potrójną wartość.
Fantastyczna, wyrównana i emocjonująca rywalizacja na przecudownej urody trasie, panująca wokół  rodzinna atmosfera w połączeniu piękna naturalnej, nadnarwiańskiej, przyrody powoduje, że ta impreza ma spore szanse rozwoju.
Jej wysokość Piłka Nożna
Jedną z dominujących dyscyplin na świecie jest futbol. Nasza gmina nie odstępuje od tych trendów.  Naukę gry w Piłkarskim Przedszkolu OKF  oraz w klubach sportowych pobierają dzieci w wieku już od 5 roku życia. Ci nieco starsi próbują swoich sił w  rywalizacji Wakacyjnej Ligi Piłkarskiej im. Bohaterskich Dzieci Polskich i TERMOBUD Łapy Ligi Piłkarskich Amatorów. W bieżącym roku wystartowały 4 drużyny w kategorii szkół podstawowych, 7 gimnazjalnych oraz 12 dorosłych. W sumie 23 zespoły skupiające około 200 osób,  rozgrywające swoje mecze, na Orliku, przez okres wakacji. To piękny widok.
Do tego należy doliczyć rywalizację piłkarską pod dachem. W tejże bierze udział 12  zespołów dorosłych, które rozgrywać będzie między sobą batalię o palmę zwycięzcy, aż do końca marca przyszłego roku.
Olimpiady, olimpiadki, igrzyska, dni, turnieje, puchary, zajęcia, treningi – oj się dzieje
Bardzo interesujące ze względów sportowych ale także i widowiskowych są zawody lekkoatletyczne. Najważniejsze z nich to Olimpiada Lekkoatletyczna dla szkół gimnazjalnych oraz Igrzyska dla szkół podstawowych oraz ich zimowa, halowa odmiana, w postaci mistrzostw miasta i gminy. Rywalizacja skupia, w każdej z nich, rzeszę ponad 150 młodych sportowców. Taki sam wymiar mają również Przełajowe Biegi Niepodległościowe. Nie wiele mniej uczestników skupia Olimpiadka Kubusia Puchatka oraz Mam Sportowy Dzień, przeznaczona na starty najmłodszych oraz ich mam..
Sporym zainteresowaniem, szczególnie panów, cieszą się zajęcia tenisa stołowego, a wśród pań aerobiku. Przez pół roku, począwszy od października a skończywszy w marcu, trwają cotygodniowe wyjazdy na pływalnię. Korzysta z nich w każdym tygodniu, dwudziestoosobowa grupa.
Siatkówka rekreacyjna, możliwość pogrania w piłkę na Orliku czy hali, wakacyjne zabawy pod nazwą Spod Trzepaka do Spartaka czy zimowe Ferie na Sportowo to kolejne dziesiątki a nawet setki uczestników.
Naszym mottem na ten rok jest jedno z wielu sportowych sentencji o tym, że jak się kocha to co się robi to i ból staje się przyjemny. Wierzymy, że wielu z setek uczestników, którym stworzyliśmy możliwość uczestnictwa w zajęciach lub startu w zawodach – stanie się, jeśli nie mistrzami w tym co robią, to na pewno dobrymi i zdrowymi ludźmi. Bo nic jak sport nie uczy pokory, konsekwencji i przestrzegania zasad  – w tym i fair play.
(OKf)
Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć

[singlepic id=1632 w=320 h=240 float=]
Foto: Na trasie Narwiańskiego Triathlonu Bagiennego; czasem trzeba było biegać po rzece
[singlepic id=1633 w=320 h=240 float=]
W rywalizacji sportowej mam w Mam Sportowym Dniu – nie przeszkadzał nawet brak piłki w meczu piłkarskim
[singlepic id=1634 w=320 h=240 float=]
Igrzyska Lekkoatletyczne na stadionie miejskim…
[singlepic id=1635 w=320 h=240 float=]
…oraz na hali
[singlepic id=1636 w=320 h=240 float=]
Piłkarska rywalizacja w Wakacyjnej Lidze Piłkarskiej im. Bohaterskich Dzieci Polskich
[singlepic id=1637 w=320 h=240 float=]
Pani Hela (wiem, wiem – nic nie powiem o wieku) teraz pływa już nawet bez ,,makaronu,,
[singlepic id=1638 w=320 h=240 float=]
E…tylko jedną piłkę dali – Przedszkolakom to za mało
[singlepic id=1639 w=320 h=240 float=]
Łapy w górę – nawet kiedy jedna z ich jest zagipsowana
[singlepic id=1640 w=320 h=240 float=]
Biegać każdy może – start do XV Biegu Ulicznego im. Waldemara Kikolskiego (aut. Jacek Ignatiew)