Wystarczy piłeczka tenisowa, żeby ulżyć sobie w bólu szyi

W dzisiejszej serii “OKF dla zdrowia” przedstawiamy Wam zestaw ćwiczeń, które pomogą zwalczać ból szyjnego odcinka kręgosłupa. 

Do wykonania ćwiczeń wystarczą dwie piłeczki do tenisa ziemnego, które kupić można w większości sklepów.

Pośpiech, stres, dużo czasu spędzonego przed komputerem czy częste pochylanie głowy podczas korzystania ze smartfonów – to czynniki, które niekorzystnie wpływają na szyjny odcinek kręgosłupa. Dolegliwości bólowe często są bardzo silne i długotrwałe. Jednak aby im zapobiec, wystarczy powtarzać kilka razy w tygodniu zestaw prostych ćwiczeń z wykorzystaniem piłek tenisowych. Zobaczcie, jakie ćwiczenia poleca Przemysław Sebastian Urbanik, masażysta sportowy, prowadzący kanał “Sztuka masażu”.

ĆWICZENIE 1

Dwie piłeczki tenisowe umieszczamy w skarpetce, blisko siebie, wiążemy supeł możliwie najbliżej piłeczek, tak, żeby piłeczki stabilnie trzymały się w skarpetce. Pod głowę podkładamy blok do jogi lub grubą książkę (4-5 cm grubości). Kładziemy się na podłodze, podkładamy pod głowę książkę lub blok do jogi oraz dwie piłeczki. Podkładamy je pod mięśnie podpotyliczne.

Wykonujemy ruchy głową, jak byśmy chcieli powiedzieć “nie”. Powoli przekładamy głowę raz na jedną, raz na drugą stronę. Podczas przechylania głowy dociskamy ciężarem własnego ciała szyję do piłki – nie unosimy głowy, tylko luźno spoczywa ona na piłkach. Ćwiczenie wykonujemy około 1 do 1,5 minuty.

ĆWICZENIE 2

Ułożenie piłek tak jak w ćwiczeniu pierwszym. Z tą różnicą, że teraz, zamiast “nie”, wykonujemy ruchy głową jak byśmy mówili “tak”. 🙂 Nie unosimy głowy, tylko luźno spoczywa ona na piłkach. Ćwiczenie wykonujemy około 1 do 1,5 minuty.

 

W drugiej części ćwiczenia można “pokołysać się” na piłkach. Odpychając się delikatnie nogami, wykonujemy masaż odcinka szyjnego “góra-dół”, nieco szybciej niż poprzednio.

ĆWICZENIE 3

Ułożenie tak jak w poprzednich ćwiczeniach. Tym razem odpychamy się nogami, tak, żeby rozmasować partie mięśni odcinka szyjnego bliżej barków. Odpychamy się mocniej, tak, żeby piłki masowały cały odcinek szyjny. To ćwiczenie wykonujemy powoli, bez pośpiechu.

Ćwiczenia warto powtarzać przynajmniej 4-5 razy w tygodniu, najlepiej jednak raz dziennie. 

Poniżej link do całego odcinka “Sztuka masażu” na Youtube!